. - مطالبات امام خامنه ای (ارواحنا له الفدا) از دانشجویان 2 (رشد علمی کشور)صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نسخه ی موبایل
شهادت مولا علی تسلیت باد، شهاد امیرالمومنین تسلیت باد، علی (ع)
خوش آمدید

دربــــــــــــاره تارنمــــــــــــا

امروز روز هدایت نسل های آینده است.کمربندهایتان راببندید که هیچ چیز تغییر نکرده است.امروز روزی است که خدا اینگونه خواسته است..ودیروز خدا آن گونه خواسته بود و فردا انشاا...روز پیروزی جنود حق خواهد بود....
"حضرت روح ا..." 

وصیتنـــامـــه شهـــــدا

نظر سنجی

شما اینده اقتصادی کشور رو چگونه ارزیابی می کنید؟

ساعت

امکانات دیگر

حامیان دکتر جلیلی استات فارس


 

................. تصاویر تصادفی

پشتیبانی آنلاین

معرفی تارنما به دوستان

 
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:


Powered by1afsar.ir

آمــــــــار تــــارنــمــــــــا

کل مطالب ارسالی:
کل نویسندگان: 1
بازدید امروز:
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :
آخرین بازدید :
آخرین بروزرسانی:

مدیــــــــر تــــارنــمــــــــا

خوش آمدید
موضوع: امام خامنه ای موضوع: تحلیلی | نویسنده: افسر جوان
گرچه،هویت انسان در اندیشه اوست و شرع مقدس هم متن انسانیت را تعقل و خردورزی می داند، اما رویکرد بشر امروزی و تمام اقتدار کاذب او، بر پایه عقل خود بنیاد و اندیشه، تفکر و خردورزی است، گاهی طغیان می کند و تمام دنیا را به مقابله می خواند، پس هرکسی که قصد مقابله و تحمل بشر مقتدر غربی را در بعد علوم تجربی و تکنولوژی دارد، باید خویش را به اندیشه مسلح و از نو پیوند دیرین خود را احیاء نماید. رمز موفقیت در این عصر، درک آن است، جهان معاصر از جنس علم و اندیشه است، با هیچ ابزاری جز اطلاعات نمی توان در دنیای اطلاعات زندگی کرد، لذا ما چاره ای نداریم اینکه، پژوهش و مطالعه را بر خودمان مانند آب و نان واجب گردانیم، زیرا بدون آن نام و نشانی در دنیای کنونی نداریم. عصر ما، عصر تفکر علمی، برنامه ریزی و طراحی علمی و فناوری است. راز موفقیت در عصر ارتباطات برای دانشجویان مسلمان، در جنبش نرم افزاری است.

مابقی در ادامه مطلبرهبر معظم انقلاب در این زمینه می گوید : "... ما این عقب افتادگی تاریخی را باید جبران کنیم؛ یعنی ما ضربه را از بی علمی خورده ایم. اگر امروز دنیای اسلام از لحاظ اقتصادی عقب است، از لحاظ فرهنگی یا سیاسی عقب مانده است، این به خاطر آن است که رقیب، یعنی دنیای غرب، مجهز به سلاح علم است. از سلاح علم برای غلبه در میدان های سیاست، اقتصاد و فرهنگ استفاده می کند ... " راه مقابله با جنگ نرم دشمن دست یافتن به قدرت نرم است و از این روست که باید به علم به عنوان وسیله ای برای کسب قدرت نگاه کرد و رهبر فرزانه انقلاب نیز به درستی تاکید می کنند  که " علم ابزار قدرت است. خود غربی ها با علم به قدرت رسیدند، این یکی از پدیده های تاریخی بود ... به مجردی که به علم رسیدند، از علم به صورت یک ابزار برای اقتدار و کسب ثروت و گسترش سلطه سیاسی و جذب ثروت ملت ها و تولید ثروت برای خودشان استفاده کردند و از آن ثروت باز تولید علم کردند و علم را بالا بردند و دانش خودشان را رشد دادند. آن ها می دانند که علم چقدر در قدرت بخشیدن به یک ملت و به یک کشور، تاثیر دارد، لذاست که اگر بخواهند نظام سلطه؛ یعنی رابطه سلطه گر و سلطه پذیر باقی بماند و حاکم بر نظم جهانی باشد، باید نگذارند آن بخشی که آن ها مایلند سلطه پذیر باشند، دارای علم شوند؛ این یک استراتژی است که بروبر گرد  ندارد و الان رفتارشان هم در دنیا بر همین منوال است؛ لذا باید برای کسب علم و تحقیق جهاد کرد؛ باید کار کرد."

الف) اخلاق مداری در تولید علم
ایشان با تحلیلی که از رویکرد مخرب علم و جهت گیری خانمان سوز آن در غرب دارند، دانشجویان را به نگاه اخلاقی به علم دعوت می کنند:
"علم به تنهایی کافی نیست. علم باید با اخلاق و ایمان همراه شود تا ما به همان چاله ای نیفتیم که غرب در آن افتاد؛ یعنی علم برای آن وسیله ظلم شد، وسیله انحراف اخلاقی شد و وسیله گسترش فرهنگ های گمراه کننده و هلاک کننده شد و. ما باید دچار آن نشویم. آن به جای خود محفوظ اما حالا نقطه اساسی این است که علم برای ما یک امر حیاتی است."
از این ررو است که امام خامنه ای دانشجویان را به توجه به معنویات در کنار علم آموزی دعوت کرده و می گویند: " من توصیه ام به جوان ها این است : شما، همان قدری که برای علم کار می کنید، برای دل و معنویت خودتان هم کار کنید."

ب) توجه به علم درون زا
سالیان مدیدی است که از تاسیس اولین دانشگاه در کشور می گذرد و این که چرا با وجود مراکز علمی آن هم به سبک و سیاق غرب ایران جزو کشورهای توسعه یافته محسوب نمی شود، سوالی است که جواب بدان مسیر حرکت های بعدی را روشن خواهد ساخت. رهبر معظم انقلاب راز توسعه نیافتگی ایران را در عدم توجه به «علم درون زا» دانسته و دانشگاهیان به صورت عام و دانشجویان به صورت خاص را به تولید علم و شکستن مرزهای آن فرا می خوانند: " علم وارداتی، علم - به معنای حقیقی کلمه- نیست؛ علم درون زاست که اقتدار می بخشد. این که من این مساله تولید علم و شکستن مرزهای علم را مطرح کردم، به خاطر این است و باید آن را جدی بگیرید. حوزه ها سهمی دارند در بخشی، دانشگاه ها هم سهم عمده ای در بخش دیگری."

ج) طراحی نقشه حرکت علمی کشور:
امام خامنه ای  (ارواحنا له الفدا) تهیه نقشه جامع علمی برای کشور را وظیفه ای اساسی برای مجامع دانشگاهی به خصوص دانشجویان می دانند. ایشان در مراسم های مختلف چه در جمع دانشجویان و چه در جمع اساتید دانشگاه، تهیه این نقشه را برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز ضروری دانسته و از دانشجویان خواسته اند در این مسیر حرکت کنند: "ما برای پیشرفت علم در کشور، به نقشه کلی علمی احتیاج داریم. درباره چه چیزی می خواهیم تحقیق کنیم؟ چه چیزی را می خواهیم فرا بگیریم؟ چگونه این اجزاء علمی پراکنده به هم متصل می شوند؟ در کجا از اتصال اینها، می شود برای آینده کشور و حرکت کشور بهره برد؟ اینها جز با یک نقشه علمی، برای کشور امکان پذیر نیست. البته نقشه علمی، نقشه دائمی نیست؛ مدت دار و زمان دار است. ممکن است در این برهه نقشه علمی یک چیز باشد، ده سال دیگر نقشه علمی به کلی تغییر کند و چیز دیگری باشد؛ لیکن این نقشه لازم است."
 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات